kanapka

Jak zacząć detoks – oczyszczanie organizmu z toksyn?

Posted on Posted in Dietetyka

Ewidentnie rozpoczęła się wiosna. Ostatnia prosta do wakacji i odsłaniania ciała. Jeżeli jeszcze nie zastanawiałeś się nad oczyszczaniem organizmu po zimie, to jest to idealny moment, aby zacząć. Na początek proponujemy Ci oczyszczenie organizmu z toksyn, czyli detoks.

 

Zimą kumulujemy najwięcej toksyn

 

Wynika to z faktu, iż w okresie jesienno-zimowym znacznie mniej się pocimy. Powodem tego jest mniejsza intensywność aktywności fizycznej i niższa temperatura na zewnątrz. Nie usuwamy skumulowanych toksyn wraz z potem, poprzez skórę.

Dodatkowo dni są krótsze, szybciej się ściemnia, a nam brakuje chęci do samodzielnego przygotowywania posiłków. Spowodowane jest to także mniejszą dostępnością świeżych warzyw i owoców. Taki tryb życia w połączeniu z aurą pogodową sprzyjają rozwojowi przeziębień i chorób.

Spożywamy więcej leków, które mimo swoich korzystnych właściwości, w dalszym ciągu są preparatami chemicznymi. Leki wpływają na wzmożoną pracę wątroby i nerek, które odpowiadają za oczyszczanie Twojego organizmu.

Po prostu wszystkiego chce nam się mniej, a to zamyka nas w błędnym kole kiepskiego samopoczucia. Razem z powrotem wiosny potrzebujemy odrodzić się na nowo.

 

Dlaczego detoks jest ważny?

 

Detoks jest dla Ciebie szczególnie wskazany jeśli po okresie zimowym czujesz się ociężały, przemęczony, niedospany i odczuwasz problemy ze strony układu pokarmowego, np. zaparcia i wzdęcia.

Częstym efektem rozpoczęcia wiosny jest spadek koncentracji i skupienia na pracy. Paradoksalnie, jest to efekt przebijającego się przez chmury słońca, które naturalnie odciąga nas od pracy. W końcu dawno go nie było na naszym niebie, prawda?

Jeśli po okresie zimowym nie jesteś zadowolony ze swojego ciała – skóra jest poszarzała, przesuszona, pozbawiona jędrności – to również wskazówka, że detoks przyda się w poprawieniu wyglądu. Aby poprawić swoją efektywność w pracy i nie ryzykować zniechęceniem do obciążających Cię obowiązków – spróbuj oczyścić organizm.

Twój organizm potrzebuje „wziąć oddech” świeżym, wiosennym powietrzem. Popraw swoją efektywność w pracy, wygląd i samopoczucie. W tym celu nie musisz przechodzić na ścisły post, stosować głodówki czy dietę płynną. Nic z tych rzeczy! Znasz już przecież nasze przekonania odnośnie skutecznej, ale przede wszystkim ZDROWEJ diety. Wprowadzenie zaledwie kilku zasad w życiu codziennym pozwoli Ci powrócić do formy – psychicznej i fizycznej.

 

Detoks – pierwsze kroki

 

 1. Zacznij dzień od szklanki wody niegazowanej z cytryną oraz od śniadania jedzonego maksymalnie 40 minut od momentu przebudzenia – doda Ci energii, przyspieszy metabolizm i proces usuwania toksyn.

 2. Na drugie śniadanie wypij koktajl – najlepiej z dodatkiem zielonych warzyw liściastych. Będzie to niezbędny zastrzyk witamin.

 3. Jedz częściej, ale mniejsze porcje. W ten sposób odciążysz układ pokarmowy i ograniczysz ilość zalegających w jelitach niestrawionych resztek pokarmowych, które mogą produkować toksyny.

 4. Czytaj etykiety kupowanych produktów – staraj się, aby były jak najmniej przetworzone.

 5. Unikaj papierosów, alkoholu, czarnej herbaty, słodyczy.

 6. Codzienny jadłospis wzbogać o produkty zawierające probiotyki: kwaśne mleko, jogurty, kefiry maślanki i kiszonki. Możesz także wspomagać się preparatami probiotycznymi dostępnymi w aptekach.

 7. Każdego dnia pamiętaj o jedzeniu dużej ilości surowych warzyw i produktów pełnoziarnistych – zawarty w nich błonnik w połączeniu z wodą oczyści Twoje jelita.

 8. Na kolację zjedz łatwo strawną sałatkę warzywną.

 9. W ciągu dnia pij dużo wody – nie ma lepszej metody na pozbywanie się toksyn jak wydalanie ich z moczem. Dużo to znaczy od 2 litrów w górę.

 10. Ogranicz picie kawy, jednak jeśli jest ona niezbędna, pamiętaj aby po każdym kubku kawy, dodatkowo wypić dwie szklanki wody – dodatkowo do wspomnianych powyżej 2 litrów dziennie.

 11. Pij herbatki ziołowe: czystek i pokrzywę.

 12. Odciąż swoją wątrobę stosując mielony ostropest plamisty. Początkowo w postaci naparu, a później dodatku do gotowych potraw.

Żywienie to nie wszystko. Proces oczyszczania organizmu powinien obejmować również sferę psychiczną. Stres i pośpiech są dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi magazynowaniu toksyn w Twoim organizmie. Daj sobie czas na przyjemności i relaks. Zaplanuj zbliżające się święta Wielkanocne w aktywność fizyczną lub wyjazd. Zaplanuj majówkę!

 

O drugiej stronie detoksu

 

Uwaga 1: oczyszczanie organizmu nie zawsze jest procesem przyjemnym. Często zdarza się, że towarzyszą mu bóle i zawroty głowy, biegunki, wzdęcia, wzmożona konieczność korzystania z toalety, opuchlizna, pojawiające się zmiany skórne na całym ciele. Jest to normalne, bowiem w ten sposób organizm oczyszcza się z zalegających w nim toksyn, więc nie rezygnuj, kiedy takie dolegliwości wystąpią. Bądź silny i działaj dalej, a efekt końcowy na pewno Cię zadowoli!

Uwaga 2: osoby pozostające pod opieką lekarską i/lub stosujące leki, kobiety ciężarne i karmiące powinni oczyszczanie skonsultować wcześniej z lekarzem, bowiem może ono wpłynąć bezpośrednio na działanie leków i występowanie (nasilanie) objawów chorobowych.

 

Koktajl oczyszczający z toksyn

 

Na koniec mamy dla Was propozycję w postaci przepisu na nasz ulubiony koktajl oczyszczający – doskonała opcja na drugie śniadanie, które zapewni Wam nie tylko oczyszczenie organizmu, ale także dostarczy do organizmu m.in. wapń i kwasy omega 3.

detoks

Składniki:

1 szklanka świeżego jarmużu

Sok z 1 cytryny

1 duże jabłko

1 kiwi

1/2 banana

1 łyżka siemienia lnianego

1,5 – 2 szklanki wody mineralnej

Wszystkie składniki zblendować na gładką masę. Możecie przyozdobić dowolnymi owocami lub nasionami. Z powyższego przepisu wychodzą około 3 porcje koktajlu. Smacznego!

Dodaj Komentarz

comments